Cestování

Ostrov bohů, duchů a démonů – Bali

Indonésie je stát v jihovýchodní Asii a Oceánii tvořený 17 508 ostrovy a jedním z nich je právě ostrov BALI.

Vzdálenost z Prahy na Bali je 11.471 km vzdušnou čarou. Tuto vzdálenost bychom letadlem, přímým letem bez mezipřistání uletěli za 14 hodin a 30 minut. V současné době se na Bali létá s minimálně jedním mezipřistáním a nejkratší možnou dobou letu cca 17-18 hodin.

Letiště se nachází v jižní části ostrova u hlavního města Denpasar.

Bali je ostrov s rozlohou 5 780 km² a žije zde 3,2 milionů obyvatel, z nichž 95 % vyznává balijský hinduismus. Při komunikaci s místními lidmi není ojedinělé, že se vás zeptají, jakého jste vyznání. Tady je dobré vědět, že ateismus je pro Indonésany nepochopitelný.

Bali je považováno za ostrov bohů, duchů a démonů a Balijci věří, že na celém ostrově jsou nadpřirozené bytosti, kterým každý den přinášejí obětiny. S malými miskami plnými ovoce, rýže, květů, peněz a vonných tyčinek se potkáte úplně všude. Na celém Bali je více jak sto tisíc posvátných chrámů a každá vesnice má chrám předků, chrám ochránců a chrám mrtvých. Na Bali všechno řídí bohové a i vy, kteří tento ostrov navštívíte, záhy pochopíte, že to tak skutečně je. Nepřemýšlejte nad tím, nebraňte se tomu, prostě se všemu jen otevřete…neublíží vám to, můžete jen a jen získat…

trochu zeměpisu

Ostrov Bali se nachází v oblasti tropů a má velmi stálé celoroční teploty v průměru okolo 28 °C přes den a 24 °C v noci. Od začátku prosince do konce února prochází ostrov letním monzunovým obdobím, kdy se objeví i nějaký deštík, výhodou však je, že většinou jsou to jen přeháňky nebo sprchne v noci a přes den je převážně slunečno. Směrem do vnitrozemí a vysoko v horách jsou teploty nižší, v noci i minusové. Teplota oceánu a moře je po celý rok okolo 26°C.

Bali leží přibližně 8 stupňů jižně od rovníku a  celý rok zde Slunce vychází a zapadá ve stejný čas –  vychází kolem 6:30 hodin a zapadá kolem 18:30 hodin. Časový posun je na ostrově oproti ČR + 6 hodin v době letního času, + 7 hodin v době zimního času.

jak se dorozumět a chovat

Na ostrově se mluví především balijštinou, která je odlišná od oficiálního indonéského jazyka Bahasa Indonesia. V turistických oblastech se však bez problémů domluvíte anglicky    a setkáte se zde i s místními průvodci, kteří hovoří česky.

Něco z našich zkušeností:

Dávat otevřeně najevo emoce, zvláště ty negativní, je považováno za nevhodné a neslušné. Můžete se setkat i se situací, kdy byste na svou otázku očekávali jasné NE, ale Indonésané vám odpoví ano, jen proto, že odpovídat záporně je považováno za neslušné. To sice často vede k nedorozumění, ale nesmíte se tím nechat vyvést z míry.

Na Bali je neslušné dotýkat se hlavy jiné osoby, ukazovat na někoho prstem a smrkat při jídle. Levá ruka je považována za nečistou, nikdy ji nepoužívejte při placení, pokud budete někomu něco podávat nebo při jídle rukama. Indonésané příbory samozřejmě znají a mají, používají lžíci a vidličku, s oblibou však jí rukama, v Indonésii je to zcela běžné.

Indonésané se velmi rádi fotí, oblíbené jsou skupinové fotografie nebo foto s cizincem. Většinou neočekávají za společné foto žádnou odměnu ani peníze.

Vzhledem k vysokým teplotám je běžné se v Indonésii koupat i několikrát denně. Přijdete-li na návštěvu k přátelům, není neobvyklé, že vám kromě čaje a zákusku bude nabídnuta možnost vykoupat se. Typická indonéská koupelna sestává z bazénku či jiné nádoby s plastovou nebo dřevěnou naběračkou na vodu, kterou se lije voda na tělo. Ve většině domácností je turecký záchod. V ubytovacích zařízení pro turisty má většinou každý pokoj svou sprchu, umyvadlo a splachovací záchod.

a co jídlo?

Základní potravinou na Bali je rýže, která se pěstuje na zavlažovaných polích sawah nebo na suchých polích ladang. Díky sopečnému popelu je zdejší půda velmi úrodná, a tak se rýže sklízí dvakrát i třikrát ročně.

Rýže je pro Indonésany hlavním jídlem, maso, zelenina, nudle či lahodné a velmi výživné placičky z fermentovaných sojových bobů tempe jsou považovány za přílohu.

Rýži konzumují Indonésané ke snídani, obědu i večeři, připravují se z ní i zákusky a snacky. A pokud by si během dne rýži nedali, určitě by tvrdili, že celý den nejedli.

Každé jídlo, dokonce i pití, si lze v restauraci nebo stánku nechat zabalit s sebou. Pití nebo místní polévka Bakso se lije do plastikových sáčků, které se zaváží gumičkou nebo zauzlují, jídlo vám pak zabalí do povoskovaného papíru a kousku novin.

Indonéskou specialitou jsou cigarety s příměsí hřebíčku zvané kretek, vyznačují se specifickou sladkou vůní. Tyto cigarety se údajně začaly vyrábět na popud náruživého kuřáka, který, přestože trpěl na astma, se nechtěl své vášně vzdát. Přidal proto do tabáku toto koření, známé pro svou schopnost desinfikovat dýchací cesty. Na Bali se kouří úplně všude.

čím platit?

Na Bali se platí Indonéskými rupiemi, zkratka IDR (1.000 IDR = cca 1,60 Kč). Je možno vybírat z bankomatů, měnit ve směnárnách – přijímají pouze eura a americké dolary. Při směně peněz nespěchejte a vydanou hotovost si před směnárníkem přepočítejte.

Indonésané nejsou zvyklí spěchat a proto nebuďte překvapeni, když přijdou na dohodnutou schůzku třeba i s několika hodinovým zpožděním. Indonésané pro tento „natahovací čas“ mají svůj výraz jam karet což znamená – gumový čas.

Smlouvání patří ke každodennímu životu v Indonésii. Smlouvá se o cenách zeleniny a ovoce na trzích, suvenýrů a uměleckých předmětů na stáncích či jízdy rikšou – becakem. V obchodních domech, bankách a oficiálních institucích to však není možné, tam jsou ceny stálé a definitivní.

Ideálem krásy je v Indonésii bílá kůže. V obchodech je pestrá nabídka bělících kosmetických přípravků jak pro ženy, tak pro muže. Pro nás Evropany doporučujeme opatrnost při opalování, používání přípravků s ochranným faktorem min. 30 a omezení pobytu na slunci zejména mezi 14 a 16 hodinou a nezapomínat na pokrývku hlavy.

Ozvěte se nám

Bali je považováno za srdce světa, tento magický ostrov rozhodně za návštěvu stojí. Rozhodnete-li se pro cestu na Bali, napište nám…

Máme pro vás pár dalších užitečných rad a také vám můžeme pomoci s organizací a realizací vaší cesty i pobytu na tomto nádherném ostrově.