Děti na Bali

Mateřská školka

Naší „základnou“ na Bali je mateřská školka v oblasti Amed, části Lean, kterou navštěvuje v průměru 50 místních dětí.

Podporujeme provoz školky a zároveň poskytujeme individuálně pomoc dětem z velmi chudých rodin. V současné době jsme pomoc omezili na nákup rýže, kdy každé dítě dostává 5 kg rýže měsíčně, což je pro rodiny výraznou pomocí.

A budoucnost?

Původní budova školky je, po zemětřesení, v technicky nevyhovujícím stavu, a proto se nyní děti s učitelkami schází na zastřešené terase místního chrámu.  V průběhu minulých dvou let jsme tyto prostory vybavili nábytkem – lavicemi pro děti, stoly a židlemi pro učitelky, botníkem a kobercem na kterém si děti hrají, učí se i svačí. Pro potřebu výuky jsme zajistili učitelkám notebook a školní potřeby, hry a hračky.

V současné době vedeme jednání s představiteli obce, zda by obec mohla poskytnout materiál na opravu stávající budovy s tím, že práce realizují rodiče dětí sami.  Zatím co v Česku mají tzv. akce „Z“ dlouhou tradici, na Bali to není vůbec běžná věc. V podstatě se to tam ty rodiče snažíme naučit a zdá se, že úspěšně. Vzhledem k současné situaci se bohužel obec k naší žádosti staví negativně. Ale jak se říká: „Přes překážky ke hvězdám“, a tak věříme v šťastný konec této akce.

Děti, které podporujeme 

Ni Luh Ayu Nuariasih

Ayu je nejstarší ze tří dětí, studuje střední školu a přivydělává si výrobou obalů z palmového listí. Chtěla by se stát učitelkou.

Yeni Eka Pradana

Eka je nejstarší ze tří dětí, studuje střední školu a vypomáhá v obchůdku svého strýce. S podporou svého strýce a našich dárců studuje, aby se stala učitelkou.